Historie akademie

27. března 2013 v 17:11 | Ředitelství akademie
Historie Marylandské akademie sahá až do první poloviny 18. století. V té době se na území Londýna děly zvláštní věci. Když pomineme expanzi města, spojení Anglie se Skotskem, zrušení otroctví a všemožné historické události, stojí za zmínku i zakládání univerzit, vysokých škol s pestrým zaměřením, kláštěrů a skriptorií, které vznikaly při klášterech. Spousta vzdělaných a bohatých šlechticů se pokoušela o vznik univerzit - snažili se mít právě tu nejlepší, nejžádanější, nejprestižnější školu široko daleko, předháněli se v kvantitě a originalitě výuky, avšak žádný z nich nepomyslel na kvalitu. Žádný z nich nepomyslel na umění, dějiny, hudbu, všude bylo tou dobou oblíbené právo, ekonomika, obchod. A to se v Londýně a vůbec v celé Anglii skrývalo tolik nadějných talentů.

A právě někdy v tomto období vznikla Marylandská akademie, kterou lze považovat vůbec za první uměleckou akademii v Anglii. Avšak zakladatel akademie není doposud známý, nedochovaly se ani jména prvních ředitelů. První jméno se objevuje až v druhé polovině 18. století a zní Norian Finnegan. Nikde však není uvedeno, zda-li se jedná o zakladatele akademie či nikoliv. I když o vzniku akademie koluje spousta legend a báchorek, bylo by bláhové jim v dnešní době věřit. Možná by se dala nalézt odpověď u Finneganových potomků, protože jeho rod pokračuje dál, avšak kdo ví, kde je jim konec. Jedno je ale jisté - toto jméno neslyšíme naposledy. V záznamech z roku 1862, kde se objevuje první zmínka o Norianu Finneganovi jako řediteli Marylandské akademie a následně zakladateli jedné z fakult, je vidno, že jistý profesor Finnegan zanechal svým nástupcům spoustu vzkazů - záhadných dopisů s fůrou nevyřčených tajemství, které ať už dřív nebo později vyplavou na povrch. Nikdo neví, co se pod touto "hádankou" skrývá a mnohým tato skutečnost nahání husí kůži. Každopádně už teď nám může být jasné, že Finnegan nebyl jen tak ledajaký průměrný člověk. Oplýval neuvěřitelnými schopnostmi a intelektem, nejspíš také proto založil fakultu Partrige, která od pradávna překypovala touhou po vzdělání a stal se jejim patronem. Záhadou ovšem zůstává, jaká tajemství tento profesor skrývá?

Už tedy víme, že jednou z prvních doložených postav, o kterých máme ve spojitosti se vznikem akademie jisté informace, byl tajemný profesor Finnegan se svými podivuhodnými dopisy. Ovšem svou roli v tomto zamotaném "příběhu" zastávají ještě další dva hráči, o nichž se dočítáme ve Finneganově deníku, který si pečlivě vedl od svých 19 let.
 


Aktuální články

Reklama
Design by: Lucy; Drobná grafika: Dexie, An, Natalii, Sinead